JAK SAMODZIELNIE DOCIEPLIĆ DOM
Na docieplenie domu ścian styropianem decyduje się dziś bardzo wielu inwestorów.  W niektórych przypadkach jest to termomodernizacja domów  zbudowanych przed wielu laty,w innych styropian stanowi element systemu budowy ścian dwuwarstwowych przewidziany już na etapie projektowania.

Styropian  w budownictwie stosowany jest jako materiał izolacyjny, jest materiałem energooszczędnym,którego zastosowanie powoduje znaczące zmniejszenie traconej energii. Styropian jest trwały ,nie starzeje się, prawidłowo  użyty zachowuje wszystkie swoje właściwości przez czas nieograniczony.

W okresie eksploatacji styropian nie gnije,nie butwieje i nie ulatnia się.  Metoda lekka mokra jest jednym z najczęściej wybieranych działań,jakie inwestorzy podejmują decydując się na  termomodernizację budynku.

Wykonanie docieplenia polega na przyklejeniu do zewnętrznych powierzchni ścian odpowiednio  dobranej grubości materiału termoizolacyjnego,wykonaniu warstw ochronnej zbrojonej siatką z wókna szklanego  i wykończeniu powierzchni szlachetnym tynkiem cienkowarstwowym.

Niezbędne będą nam następujące materiały i narzędzia:

1   płyty styropianowe
2   kleje do przyklejania styropianu i zatapiania siatki
3   siatka zbrojąca
4   kołki do mocowania styropianu
5   listwy aluminiowe z siatką do obróbki narożników
  listwy startowe
7   kołki rozporowe,pace.
8   wiertarka
9   folie ochronne
10 taśmy
11 młotek
12 ostry nóż
13 rusztowania
14 ewentualnie drabina malarska.


Przed przystąpieniem do wykonania docieplenia trzeba dokładnie  oczyścić ściany ze starych powłok malarskich, podłoże powinno być nośne, stabilne,równe ,czyste i nienasiąkliwe.
Przyczepność istniejących tynków należy sprawdzić poprzez opukiwanie młotekiem ,natomiast ich nośność poprzez  zarysowanie ostrym narzędziem.Mocne ,nośne podłoże jest trudne do zarysowania.

Odparzone fragmenty tynku należy usunąć i uzupełnić te miejsca zaprawą wyrównującą . Istniejące powłoki malarskie nie mogą się pylić ani łuszczyć .Jeżeli ściana spryskana wodą szybko ciemnieje ,oznacza to,że podłoże jest zbyt chłonne i wymaga zagruntowania emulsją gruntującą,dzięki czemu stanie się ono bardziej zwarte i stabilniejsze. Prawidłowość przygotowania podłoża potwierdzi próba przyklejania styropianu.Kostki styropianowe należy przykleić do podłoża na ciągłej warstwie zaprawy klejowej.

Odrywany po trzech dniach styropian powinien się rozwarstwić.Obróbki blacharskie podokiennków powinny zostać usunięte .Ościeża okienne i drzwiowe powinny byc ocieplone styropianem o  gr.2cm. Styk ościeżnicy okiennej z murem musi być dokładnie uszczelniony.W  tym miejscu często występuje tzw.mostek termiczny. Jeżeli na etapie budowy do uszczelnienia użyto starych szmat,worków itp. to należy je usunąć.W celu docieplenia ścianki pod parapetem często zachodzi też potrzeba skucia kilku centymetrów  ściany.

Pogrubienie ściany o warstwę styropianu powoduje konieczność demontażu rur spustowych i wymiany ich kotew na dłuższe Aby zapewnić ciągłość izolacji termicznej tzn.połączyć ocieplenie
ściany z ociepleniem stropu lub dachu ,należy zdemontować podbitkę okapu. Ułożenie pierwszej warstwy styropianu ułatwi zastosowanie listwy startowej ,która po wypoziomowaniu i przykreceniu do ściany będzie stanowiła oparcie dla pierwszej warstwy. Płyty izolacji termicznej można przyklejać przy bezdeszczowej pogodzie ,gdy temperatura powietrza jest nie niższa
niż 5 stopni C.

Płyty styropianu przymierzamy do ściany zaczynając do naroża .W razie potrzeby za pomocą  ostrego noża przycinamy  je do pożądanych wymiarów .Jednocześnie możemy przymierzyć kilka
płyt styropianowych,dzięki temu łatwiej będzie namwyrobić każdą porcję zaprawy klejowej,bez obawy,że zacznie ona twardnieć podczas przymierzania i przyklejania  kolejnych płyt.Klej do styropianu należy przygotować według wskazań producenta.

Zaprawę klejowa nanosi sie na  płyty styropianu w postaci ciągłej(pacą zębatą w przypadku równych ścian) lub plackami w kilku miejscach na płytę styropinu oraz pasmowo na jej obrzeżach i w wyznaczonym miejscu przyciska całość do powierzchniściany.Cały czas należy kontrolować poziomicą pion i poziom przyklejanych płyt.

Często po stwardnieniu kleju -styropian mocuje się jeszczemechanicznie.Wiertarką z wiertłem o grubości dostosowanej do  grubości kołków nawiercamy przez przyklejoną płytę otwory w ścianie.
W otwór wsuwamy kołek ( 4szt /m2) ,następnie w kołek wsuwamy plastikowy (lub metalowy) trzpień, który na ścisk dobijamy
młotkiem.

Wiercenie otworów na kołki i wbijanie kołków można wykonywać po min.2 dniach tzn. po pełnym związaniu zaprawy  klejowej.  Pamiętac należy o tym ,że obrzeża płyt sąsiadujących ze sobą w
pionie muszą być ułożone w mijankę.  Aby uzyskać ten efekt ,wystarczy układać na przemian warstwy poziome od narożnika ściany-zaczynając raz od całej, raz od przeciętej na pół płyty
Kolejny etap prac to wykonanie warstwy zbrojącej. Styropian jest  mało odporny na uszkodzenia mechaniczne ,dlatego wykonanie jej jest niezbędne.

Zbrojenie stanowi siatka wykonana zwłókna szklanego.
Zadaniem siatki zbrojącej jest zabezpieczenie elewacji przed występowaniem rys wywołanych wywołanych różnicami temperatur.Kolejne pasma siatki zbrojącej muszą być układane z zakładem ok.10 cm  i przyklejane do styropianu klejem przeznaczonym do zatapiania siatki.  Pacą matalową należy rozprowadzić klej na styropianie  i po prostu wtopić w niego siatkę.Przechodzącą przez oczka siatki zaprawę należy wygładzić pacą tak,by zbrojenie było dokładnie zakryte.


Wszelkie naroża ścian dobrze jest zabezpieczyć przed uszkodzeniami za pomocą specjalnych metalowych narożników z wtopionymi fragmentami siatki.Pomogą nam one także wykonać  idealnie proste i ładne kanty nie tylko na narożach  ścian ,ale wokół okien czy na wysokości cokołu .Narożniki także wtapiamy w klej .

Warstwa zbrojąca jest szara i nieatrakcyjna ,ponadto nie posiada wystarczającej odporności na działanie czynników  atmosferycznych,dlatego należy ułożyć na niej cienkowarstwowy tynk dekoracyjny ,który chroni wykonane docieplenie przed uszkodzeniami mechanicznymi ,a także kształtuje wygląd elewacji budynku.  Pod tynk , w zależności od składników systemu ,powinno się
zastosować warstwę gruntującą. Tynk naciągamy pacą na ścianę pacą metalową lub tworzywa sztucznego ( w zależności od rodzaju tynku i zaleceń producenta)

Warunki pogodowe - podczas wykonywania i wysychania tynku temperatura powietrza powinna wynosić min.+ 5stopni C  max.+ 25 stopni C .Nie należy wykonywać tynków w czasie opadów
deszczu i silnych wiatrów.Korzystnie jest zabezpieczyć się od niekorzystnych warunków pogodowych poprzez rozwieszenie na rusztowaniu siatek osłonowych.

Cienkowarstwowe tynki dekoracyjne stosowane w systemach dociepleń posiadają bardzo bogatą paletę barw i faktur . Dostępne są w postaci suchych mieszanek przeznaczonych do zarobienia
woda lub jako masy gotowe do bezpośredniegonakładania z wiaderka.
 

Wyszukiwarka


eurobest.pl - strony internetowe Łódź